Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe.

 

WODNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE

W poniższej informacji przedstawimy Państwu co to jest wodne ogrzewanie podłogowe – „podłogówka , jakie są jego rodzaje i o czym należy wiedzieć decydując się na wykonawce ogrzewania podłogowego.

JAK TO DZIAŁA?

        Ogrzewanie podłogowe wodne to rozprowadzone odpowiednio pod powierzchnią podłogi rury grzewcze, które są wykonane z różnych materiałów: PEX AL PEX, PEX AL PERT, PEX, PERT. Rury są układane według wcześniej przygotowanego projektu na warstwie izolacji przeciwwilgociowej, w tym wypadku papa termozgrzewalna, folia budowlana i styropian z folią z rastrem. Odpowiednio przygotowane pętle łączy się w rozdzielaczu ze stali nierdzewnej lub mosiądzu, który ma za zadanie rozdzielać obiegi, ustawić przepływy i sterować ogrzewanie podłogowym po podłączeniu siłowników i sterowania strefowego.  W tak przygotowanej instalacji, po próbach ciśnienia popłynie czynnik grzewczy – woda. Elementem grzewczym staje się w ten sposób cała powierzchnia podłogi, gdzie temperatura oscyluje między 24-29 stopni, zaś w łazienkach może ona wynieść  35st.

Instalacja ogrzewania podłogowego stwarza  komfort cieplny przy utrzymywaniu niższej temperatury w pomieszczeniu niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego, dzięki temu staje się  rozwiązaniem energooszczędnym. Kolejnym ważnym elementem z punktu widzenia aranżacji wnętrz jest  brak widocznych grzejników, co znacząco ułatwia wystrój pomieszczeń.

W ogrzewaniu podłogowym zalecamy montaż pieca gazowego kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania lub pompę ciepła gdzie średnia temperatura zasilania wynosi 30-45st, co z kolei przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania.

 

JAK MY TO ROBIMY?

 • PROJEKT OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

  Posłuży do wyceny i do prawidłowej pracy ogrzewania podłogowego. Ważnym elementem w procesie projektowania jest spisanie danych z projektu domu przy uwzględnieniu wszystkich wprowadzonych zmian, mających wpływ na energooszczędność budynku lub mieszkania. Można to zrobić wypełniając formularz kontaktowy w zakładce kontakt.

według wcześniej przygotowanego projektuProjekt ogrzewania podłogowego - dom parterowy

 

 • BUDOWA PŁYTY GRZEWCZEJ:

 • Zabudowa mokra ogrzewania podłogowego.

– w tym systemie rurę montujemy na izolacji za pomocą szyn montażowych (rail system) lub spinek wbijanych bezpośrednio w izolację. Następnie na tak przygotowaną powierzchnię, wylewany jest jastrych betonowy lub anhydrytowy o grubości 4-6,5 cm . Poniższe zdjęcia przedstawiają montaż rury na raill systemie przed i po wylewkach betonowych oraz taker system.

PodłogówkaOgrzewanie podłogowe, Ecocomfortsystem.pl

 

 • Zabudowa sucha ogrzewania podłogowego.

– charakteryzuje się prowadzeniem rury, we wcześniej wydrążonych rowkach w izolacji, gdzie dodatkowo stosuje się okładzinę aluminiową, która stanowi ekran grzewczy. W tym systemie nie stosuje się jastrychu, zaś jej zaletą jest bezpośrednie układanie na izolacji paneli podłogowych, desek czy płytek. System ten szczególnie polecamy na stropy drewniane, gdzie duże znaczenie ma obciążenie i waga metra kwadratowego ogrzewania podłogowego. W zabudowie suchej zmniejsza się bezwładność ogrzewania podłogowego, która może wynieść  1 godzinę, zaś wysokość całego systemu ogrzewania podłogowego to zaledwie 3,5 cm.

 

WYBÓR RURY-WYSOKA JAKOŚĆ, GWARANCJA PRODUCENTA

Firma Ecocomfortsystem pracuje na systemie rur Pex al Pex firmy Henco, Comap, producent Belgijski i Francuski, jedni z największych na świecie producentów rur. Okres gwarancji wynosi 10 lat. Jakość i gwarancja rur ma ogromne znaczenie na bezawaryjność i długoletnią pracę, natomiast ma to również przełożenie na cenę metra rury.

Rura Henco

 

IZOLACJA PRZECIWWILGOCIOWA

W naszej działalności używamy papy termozgrzewalnej układanej na parterze domu, a następnie  kładziemy warstwę folii budowlanej i izolacji z rastrem. Ma to na celu zminimalizowanie wytwarzania pary wodnej pomiędzy warstwami podłogi a izolacji, co w konsekracji może doprowadzić do zniszczenia podłogi i okładziny zewnętrznej.

Układanie papy termozgrzewalnejWarstwa foli budowlanej i izolacji

PRÓBA SZCZELNOŚCI I WYGRZEWANIE JASTRYCHU

Po wykonaniu instalacji otrzymujecie państwo komplet dokumentów wraz z próbą szczelności, która gwarantuje szczelność układu. Po położeniu jastrychu betonowego lub anhydrytowego następuje wygrzewanie jastrychu, które trwa kilka dni. Wygrzewanie jastrychu ma na celu odparowanie wilgoci z powierzchni podłogi i  umożliwi położenie paneli, deski czy ceramiki.

STEROWANIE OGRZEWANIEM PODŁOGOWYM

Sterowanie ma za zadanie obniżyć koszty ogrzewania nawet o 15% poprzez odpowiednie zaprogramowanie sterownika, sterownik załączy ogrzewanie w pomieszczeniach w których obecnie się znajdujemy i wyłączy lub obniży temperaturę w pomieszczeniach nie używanych o danej porze.  Sterownik dodatkowo obniży temperaturę w porze nocnej lub gdy właścicieli nie ma w domu.

 

Termostat ogrzewania podłogowego

 

KOMFORT I OSZCZĘDNOŚĆ.

 • instalując podłogowe ogrzewanie firmy Ecocomfortsystem oszczędzamy średnio 25% kosztów w stosunku do standardowej instalacji grzejnikowej, gdzie temperatura zasilania wynosi 60-70st,
 • Należy pamiętać, iż ogrzewanie podłogowe ma wysoką bezwładność co oznacza, iż należy programować czasy załączeń sterowania z dwugodzinnym wyprzedzeniem.
 • Dla przykładu podajemy rzeczywiste i udokumentowane koszty ogrzewania domku jednorodzinnego typu „Berlin 160a”, o powierzchni użytkowej 140 m2, gdzie zastosowano ogrzewanie podłogowe w całym domu, sterowanie strefowe i piec kondensacyjny gazowy. Średni koszt ogrzewania wynosi obecnie 75-85 m3 gazu/miesiąc, co daje miesięczny koszt na poziomie ok 90 zł + koszty przesyłu w taryfie W2.
 • Przy instalacji sterowania ogrzewaniem podłogowym możemy zaoszczędzić średnio 15% na kosztach ogrzewania i komfort w zarządzaniu ogrzewaniem w domu.

 


 

Firma Ecocomfortsystem zapewnia:

 • całkowicie darmowy projekt (przy zamówieniu pełnej usługi montażu i zakupu systemu, w innym wypadku można zakupić projekt osobno w naszym sklepie internetowym),

 • montaż inteligentnego systemu sterowania strefami grzewczymi, w tym przeszkolenie z obsługi i programowania sterownika,

 • gwarancję sprawności systemu,

 • serwis gwarancyjny i pogwarancyjny,

 • możliwość zakupu systemu ogrzewania podłogowego , odpowiedniego pieca kondensacyjnego w atrakcyjnych cenach,

 • wylanie posadzki przez poleconą firmę posadzkarską – cementowej lub  anhydrytowej,

 • montaż na terenie Dolnego Śląska, w takich miastach jak: Świdnica, Wałbrzych, Strzegom, Jawor, Legnica, Wrocław, Świebodzice, Dzierżoniów,

 • wykonanie wszystkich instalacji przez jedną firmę, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.

Pięć kroków do pełnego zadowolenia z wykonania ogrzewania podłogowego we własnym domu:

Krok 1

Skontaktuj się z nami w celu przygotowania wycenyPoproś o wycenę!

Krok 2

Przygotowanie projektu ogrzewania podłogowego (określenie rodzaju podłóg, informacje o izolacyjności budynku)

Krok 3

Wykonanie ogrzewania podłogowego,instalacja wybranych sterowników

Krok 4

Wylanie posadzek w zależności od wyboru inwestora: anhydrytowe bądź cementowe

Krok 5

Przekazanie dokumentacji powykonawczej (projekt ogrzewania podłogowego, próby szczelności wraz dokumentacją kierownika robót sanitarnych, instruktarz z obsługi termostatów i central)